Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje
Hodnotenie predmetu
Hodnotenie predmetu FYZ 6-9.docx
Hodnotenie predmetu FYZIKA
Učiteľ na začiatku školského roka oboznámi žiakov so všetkými formami skúšania a kritériami hodnotenia predmetu.
Formy skúšania a hodnotenia: ústne, písomné a praktické skúšanie.
Prostriedky hodnotenia: ústne odpovede, písomné cvičenia, písomné kontrolné práce, písomné testy, projekty a ich prezentovanie, praktické demonštrácie pokusov, javov.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl.
Vo výslednej známke sú zohľadnené priebežné výsledky z nasledovných metód a foriem hodnotenia.
- Pozorovanie činností žiakov - hodnotenie slovné alebo motivačnou známkou:
- formulácie viet, pravidiel, záverov, javov
- posudzovanie kvality grafických prác
- pozorovanie miery aktivity pri samostatnej práci
- posudzovanie miery zapájania sa žiakov do práce v skupinách a výsledkov skupinovej práce
- pozorovanie rozboru fyzikálneho problému, javu
- sledovanie záujmu o predmet
- vypracovávanie domácich úloh
- príprava na vyučovanie, pomôcky
- samostatná práca na odporúčaných, aktivačných úlohách
- tvorba a prezentácia referátov, projektov.
- Ústne skúšanie (monológ, dialóg):
- individuálne ústne skúšky (musí byť zabezpečená aktivita triedy) – hodnotenie známkou,
- kolektívne ústne skúšky (do skúšania sú zapojení všetci žiaci, ide o zistenie, či žiaci systematicky pracujú, skúšanie je orientačné) – hodnotenie slovné, alebo motivačnou známkou.
Hodnotí sa:
- kvalita výsledkov vzdelávania
- usilovnosť žiaka a jeho prístup ku vzdelávaniu
- ucelenosť, presnosť a trvalosť osvojenia požadovaných poznatkov, pojmov, zákonitostí a vzťahov
- schopnosť uplatňovať osvojené poznatky a vedomosti pri riešení teoretických a praktických úloh
- kvalitu myslenia, predovšetkým jeho tvorivosť, originalitu
Ústne skúšanie sa realizuje ako prezentácia osvojených poznatkov na základe dobrovoľnosti žiaka. Pri vyčerpaní možností dobrovoľnej účasti žiaka učiteľ určí konkrétneho žiaka.
Pri ústnom skúšaní sa uplatňuje postup verbálnych odpovedí v časovom limite pre jedného žiaka max. 5 až 7 min. Cieľom skúšania je zistiť a hodnotiť osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Otázky pre žiaka majú byť orientované nielen na faktickú, kognitívnu stránku, ale aj na príklady z praktického života a skúseností žiaka.
- Skúšky praktických schopností a zručností
Individuálne, prípadne skupinové skúšky zamerané na overenie praktických a aplikačných schopností a zručností žiakov – realizácia meraní, experimentov, demonštračných pokusov, aktivít, projektov, výroba fyzikálnej pomôcky, modelu zariadenia, prezentácia výsledkov praktických činností. Kritériá hodnotenia budú vopred dohodnuté v spolupráci so žiakmi.
- Písomné skúšanie je vo vyučovaní fyziky zamerané predovšetkým na diagnostikovanie osvojenia konkrétnych fyzikálnych pojmov, javov, výpočtových zručností i schopností aplikovania fyzikálnych poznatkov do reálnych situácií bežného života. Písomné práce poskytujú učiteľovi materiál na argumentovanie, dávajú úplný obraz o stave a úrovni vedomostí triedy ako celku i jednotlivých žiakov. Písomné skúšky ukazujú, ako si žiaci trvalo a uvedomene osvojili nové učivo i staršie učivo, ako vedia samostatne analyzovať problém, používať teoretické poznatky v konkrétnych úlohách, zovšeobecňovať, či vykonávajú správne a racionálne numerické výpočty a úpravy, či vedia zostrojovať grafické znázornenia údajov, alebo či správne formulujú svoje myšlienky.
Používané formy písomných prác:
- krátke, orientačné, kontrolné práce (do 20 minút) – krátke testy, previerky, cvičenia, pracovné listy, ktoré odhalia úroveň osvojenia konkrétneho javu, pojmov, vzťahov, výpočtov. Hodnotí sa obsah učiva z niekoľkých predchádzajúci vyučujúcich hodín. Hodnotené sú známkou na základe bodovej stupnice. Termín písania čiastkových kontrolných prác učiteľ vopred oznámiť žiakom nemusí. Ale odporúča sa aspoň jednu hodinu vopred. Do klasifikačného záznamu sa píšu modrou známkou so štandardnou váhou známky, hodnotia sa motivačnou stupnicou.
- tematické testy, práce (20 - 40 min) - tematické písomné testy, či previerky vedomostí, schopností a kompetencií žiakov; píšu sa po odučení a zopakovaní tematického celku – kontroluje sa základné učivo tematického celku. Test sa vyhodnotí percentuálne aj známkou na základe bodovej stupnice. Termín písania tematických testov oznámi učiteľ žiakom najmenej týždeň vopred. Do klasifikačného záznamu sa píšu červenou farbou s dvojnásobnou váhou známky, hodnotia sa štandardnou stupnicou.
Pri ospravedlnenej neprítomnosti žiaka môže učiteľ dať žiakovi možnosť ústnej odpovede, alebo určí náhradný termín písania testu.
Zásady dodržiavané pri písomných prácach:
- texty úloh rozmnožíme na papieri, prípadne ich projektujeme prostredníctvom interaktívnej tabule; zadania úloh píšeme priamo na klasickú tabuľu iba v prípade krátkych jednoduchých úloh,
- žiaci vypracujú úlohy, realizujú výpočty do vopred pripraveného testu, pracovného listu alebo na samostatný papier, alternatívou je aj vypracovanie didaktických testov pomocou počítača s možnosťou okamžitého vyhodnotenia,
- na konci vyučovacej hodiny oznámime aspoň výsledky riešenia úloh,
- pri vyhodnotení, oprave analyzujeme chyby žiakov.
Prostriedky hodnotenia: Žiaci sú v predmete počas roka hodnotení podľa vnútornej školskej štandardnej alebo motivačnej stupnice. Známky sa zaznamenávajú do internetovej žiackej knižky školského informačného systému Edupage.
Percentuálna motivačná stupnica hodnotenia písomných prác:
- známka 1 100% - 85%
- známka 2 84% - 70%
- známka 3 69% - 50%
- známka 4 49% - 25%
- známka 5 24% - 0%
Percentuálna štandardná stupnica hodnotenia písomných prác:
- známka 1 100% - 90%
- známka 2 89% - 75%
- známka 3 74% - 50%
- známka 4 49% - 25%
- známka 5 24% - 0%
Písomné práce musia byť rovnomerne rozdelené v priebehu celého školského roka, berúc ohľad na nepreťažovanie žiakov.
V predmete Fyzika sa na odlíšenie známok bude používať červená, modrá a zelená farba pera:
- červená farba – tematické testy z celého tematického celku, predmetové olympiády – dvojnásobná váha známky (40),
- modrá farba - ústne odpovede, projekty, krátke priebežné previerky, aktivita, cvičenia, praktické skúšky (podľa ich náročnosti) – štandardná váha známky (20),
- zelená farba – aktivita, príprava na vyučovanie, referáty, domáce úlohy, web aplikácie (menšia náročnosť) – polovičná váha známky (10).
Dve nevypracované domáce úlohy z predmetu Fyzika sa hodnotia modrou známkou 5.
Pri výslednom hodnotení sa učiteľ zameria na hodnotenie komplexných vedomostí, zručností a spôsobilosti žiaka, nezabúda aj na celkové zhodnotenie žiakovho prístupu a vzťahu k danému predmetu, mieru jeho aktivity, ochoty a snahy zlepšiť svoje výsledky, ako aj jeho prístup k prípravám na vyučovanie.
Pri hodnotení výsledkov žiaka sa učiteľ riadi platnou legislatívou - kritériami na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl, platnými učebných osnovami a výkonovými štandardmi.
Pri hodnotení a klasifikovaní žiakov so špecifickými potrebami dodržiavame Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných školách a podľa IVVP jednotlivých žiakov.