V tomto školskom roku sme na našej škole po prvýkrát zrealizovali projekt ročníkových prác, do ktorého sa zapojili všetci žiaci od 1. do 8. ročníka. Každý žiak si vybral tému, ktorá ho zaujímala, postupne na nej pracoval pod vedením svojho vedúceho práce a výsledky svojej práce spracoval do prezentácie (alebo iného výstupu, podľa veku žiaka).
Prvou etapou boli prezentácie priamo v jednotlivých triedach. Deti i nás veľmi potešilo, že pozvanie prijali aj mnohí rodičia a starí rodičia, ktorí prišli podporiť svoje deti či vnúčatá. Všetkým rodičom a starým rodičom úprimne ďakujeme za ich účasť a podporu.
Výkony žiakov hodnotila porota zložená z dvoch pedagógov a dvoch žiakov 9. ročníka. Deviataci síce tento rok vlastné ročníkové práce nevypracovávali, no naozaj zodpovedne sa ujali úlohy hodnotiteľov a svojím pohľadom obohatili prácu poroty.
Víťazi jednotlivých tried následne postúpili do školského kola, kde svoje prezentácie predstavili pred ostatnými žiakmi školy. Každá práca bola jedinečná a ukázala, aké rozmanité záujmy, vedomosti a talenty sa medzi našimi žiakmi skrývajú.
Víťazom prvého stupňa sa stal Timotej Ján Kotarba, ktorý zaujal porotu aj publikum svojou prezentáciou a modelom ždiarskej drevenice. Na druhom stupni porota udelila dve prvé miesta. Ocenenie získala Natalia Ann McArthur z 5. ročníka s témou Dinosaury a Edit Bachledová zo 7. ročníka za prácu na tému Kliešte a ich dopad na zdravotný stav človeka.
Hlavným cieľom ročníkových prác nebolo iba odovzdanie hotovej prezentácie. Žiaci sa počas celého roka učili systematicky plánovať svoju prácu, pravidelne konzultovať s vedúcim práce, vyhľadávať a kriticky vyhodnocovať informácie z rôznych zdrojov, správne uvádzať použité zdroje a v neposlednom rade vystupovať pred publikom a prezentovať výsledky svojej práce.
Keďže išlo o prvý – pilotný – ročník, získali sme množstvo cenných skúseností. Spoločne sme identifikovali oblasti, ktoré môžeme v budúcnosti ešte zlepšiť, aby bol celý projekt pre žiakov ešte prínosnejší. Ccheme, aby sa ročníkové práce stali peknou tradíciou našej školy.
Všetkým žiakom ďakujeme za ich úsilie, vedúcim prác za odborné vedenie, rodičom za podporu a víťazom srdečne blahoželáme!

